Разлика помеѓу преработките на „Хонда“

Одземен 1 бајт ,  пред 10 години
Honda Civic GX е единственото возило на природен гас кое е комерцијално достапно во некои делови на ОН. Honda Civic GX прв пат се појави во 1998 година како фабрички модифицирана Honda Civic LX која била дизајнирана да работи исклучиво на компресиран природен гас. Колата изгледа и се вози исто како Honda Civic LX, но не работи на бензин. Во 2001, Civic GX беше оценета за автомобил со најчисто внатрешно согорување на моторот во светот од страна на Агенцијата за заштита на животната средина на САД (ЕПА).
 
Најпрво изнајмена во градот Лос Анџелес, во 2005 година, Хонда започна директно да им ја нуди на јавноста GX преку фабрички обучени дилери кои се сертифицирани за сервисирање на GX. Пред тоа, само флоти можеа да си дозволат да ја купат новата Civic GX. Во 2006 година, Civic GX беше пуштена во продажба во Њујорк, што ја прави втора држава каде што потрошувачот е во можност да го купи овој автомобил. Додавање на гориво дома е достапно за Civic GX со додавање на Фил апаратот за домашно полнење.
 
===Флексибилно гориво===