Разлика помеѓу преработките на „Хонда“

Одземени 2 бајти ,  пред 10 години
Honda Racing Корпорацијата (ХРК) беше основана во 1982 од страна на Ричард Хунда. Компанијата ги комбинира учествата во трките со мотоциклети насекаде низ светот со развивањето на високо потенцијалните тркачки машини. Нејзините тркачки активности се важен извор за креацијата на водечките компании за технологија употребени во развивањето на Хонда мотоциклетите. ХРЦ исто така придонесува и за развивањето на спортовите со мотоцикли преку ранг од активности кои вклучуваат продажба на тркачки мотоцикли, поддршка за сателитските тимови и програми за едукација на возачите.
 
Сочиро Хонда, кој и самиот бил тркач, не можел да остане надвор од тркачкиот мотоспорт. Во 1959тата, Хонда влезе со пет моторцикли во трката Остров на човекот ТТ, која е најпрестижната мотоциклистичка трка во светот. Иако секогаш имале моќни мотори, на Хонда му требаш време се до 1960тата за да ја адаптира нивната шасија доволно добро за да му овозможи на Мајк Хеилвуд да им ја донесе првата победа во Гранд Прито во 125 и 250 цц класите. Хеилвуд подоцна ќе им ја донесе и нивната прва сениорска ТТ победа во 1966 и 1967. Тркачките велосипеди на Хонда беа познати по нивниот елегантен и стилски дизајн и егзотичната конфигурација на моторот како што е 5 цилиндричен мотор,со 125 кубика и со 22000 вртежи во минута и нивниот 6-цилиндричен велосипед со 250 и 360 кубика.
 
Во 1979, Хонда се врати на Гранд Прито за мотоциклистички трки со нивните егзотични четириударни NR500. NR500 е опремен со издолжени цилиндри, секој со осум вентили и со поврзување на прачките во парови, кои се во обид да се усогласат со ФИМ правилата кои ги ограничуваат моторите на 4 цилиндри. Хонда ги инженираше издолжените цилиндри во обид да создаде двоактни тркачи. За жал, се чинеше дека Хонда се обиде да постигне премногу за многу кратко време и експериментот не успеа. За сезоната 1982, Хонда го дебитираше нејзиниот прв двоактен тркачки велосипед NS500 и во 1983 година Хонда ги освои нејзините први 500 кубика на Гран Прито на светското првенство со Фреди Спенсер. Од тогаш, Хонда стана доминантна марка на мотоциклистичките Гранд При трки, добивајќи плетеница на највисоко ниво на титули со велосипедисти како Валентино Роси и Мик Дохан.
 
Во мотокрос, Хонда има победено на 6 мотокрос светски шампионати. На World Enduro шампионатот, Хонда има освоено 6 титули, најбрзо со Стефан Мериман во 2003 и со Мика Ахола во 2007 и 2008 година. Во набљудуваните периоди, Хонда победи на три светски шампионати со белгискиот возач Еди Лежен. Тимовите кои ги користеле Хонда моторите покрај Хонда Ф1 се Јордан, БАР, Супер Агури, Вијиламс и Мекларен.
 
== Електрични и возила на алтернативно гориво==