Разлика помеѓу преработките на „Ономатопеја“

Одземени 69 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Ономатопеја''' е појава кога зборот со својот звук ја имитира природата или оној што го означува, т.е., вид ономатопеја е самиот '''збор''' создаден со имитирање на гласови од природата или гласови на животни.
 
== Примери на ономатопеја имааш за 100кА ==
 
== ТОМОС НАЈУБАЈО В СЕЛО ==
* Жабата ''крека''
* ''Кукурику кукурику'' викна петелот
Анонимен корисник