Разлика помеѓу преработките на „Ономатопеја“

Додадени 24 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
'''Ономатопеја''' е појава кога зборот со својот звук ја имитира природата или оној што го означува, т.е., вид ономатопеја е самиот '''збор''' создаден со имитирање на гласови од природата или гласови на животни.
 
== Примери на ономатопеја имааш за 100кА ==
 
* Жабата ''крека''
Анонимен корисник