Разлика помеѓу преработките на „Солунска афера“

Додадени 95 бајти ,  пред 11 година
===Апсење===
 
[[Податотека:Hristo_Tatarchev.jpg|мини|десно|100п|[[Христо Татарчев]]]][[Податотека:Hristo_Matov.jpg|мини|десно|100п|[[Христо Матов]]]]
 
Иако тие тројца биле предупредени да внимаваат заседнале во една грчка гостилница и притоа започнале да дискутираат на висок тон, а некој од нив извадил на масата доверливи документи на [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]]. Биле забележани од гостилничарот кој ги пријавил кај властите, а тие по излегувањето од гостилницата од страна на турската жандармерија биле уапсени во една од улиците по што биле однесени во вилаетското полициско оделение. Таму кај нив покрај оружје биле пронајдени и доверливи документи на [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]]. имено кај Александар Ников била пронајдена покана за последното заседавање на [[Централен комитет на МРО|Централнот комитет]], кај Милан Михајлов биле пронајдени револвер и кама, а кај Кочо Карловалијата била пронајдена кама на која бил изгравиран лозунгот ''Слобода или Смрт'' <ref name="RdS" />. Додека се наоѓале во притвор Александар Ников го искористил невниманието на стражарот и избегал но за таа случка разбрал целиот [[Солун]]. Александар Ников живеел заедно со Милан Ризов и четникот Кочо Христов Чонка и по бегството веднаш таму се засолнил но живеалиштето било посочено од Милан Михајлов и полицијата извршила упад при што четникот Кочо Чонка бил уапсен, а Ников и Милан Ризов успеале да побегнат низ прозорот <ref name="VG" />.