Разлика помеѓу преработките на „Солунска афера“

Додадени 105 бајти ,  пред 9 години
===Истрагата во Солун===
 
[[Податотека:Stamat Geogiev.JPG|мини|десно|200п100п|Поп Стамат]][[Податотека:Hadzi-nikolov.jpg|мини|десно|200п|[[Иван Хаџи Николов]]]]
 
Паралелно со турските потери во [[Солун]] продолжила истрагата. По двата неуспешни претреса кај поп Стамат тој на 12.02.1091 година бил уапсен, а властите успеале да прочитаат и неколку организациски шифрирани писма. Потоа биле претресени хотелот ''Манстир Хан'' и куќата на Иван Жабата по што двајцата сопственици биле уапсени. Истовремено во солунскиот затвор бил доведен егзархискиот учител од Гевгелија Иван Манолев, а бил уапсен и кукушкиот трговец Текенџиев. Турските власти извршиле претрес и во хируршката клиника на Христовиќ, а биле проверени и болните. На 16.02. 1901 година во Солун биле доведени 30 христијани и 10 [[Турци]] од [[Гевгелиско]], а 19 души од нив биле третирани како ''јатаци на комитите''.