Разлика помеѓу преработките на „Филмски жанр“

Одземени 6 бајти ,  пред 11 година
карактери -> ликови
с (Бот: козметички промени)
(карактери -> ликови)
* '''Авантура''': вклучува опасност, ризик и често висок степен на фантазија.
* '''Комедија''': наменето да предизвика смеа.
* '''Драма''': длабоко го разработува ликоткарактерот на главните карактериликови, интеракцијаодноси и емотивни теми.
* '''Хорор''': провоцира страв кај публиката.
* '''Мистерија''': не разбирливост на дејството на филмот се до крајот.