Трактат: Разлика помеѓу преработките

Одземени 519 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Трактат''' претставува систематична [[анализа]] на извесна [[тема]]. Познати писатели на трактати се [[философ]]ите како [[Сун-це]], [[Аристотел]], [[Џон Лок]], [[Дејвид Хјум]], [[Рене Декарт]], [[Вилијам Годвин]], [[Карл Маркс]] и други. Трактати исто така пишувале и низа [[теолог|теолози]] на теми поврзани со извесни аспекти на [[вера]]та.
 
{{Фило-никулец}}
 
[[Категорија:Философска терминологија]]
 
[[ca:Tractat (literatura)]]
[[cs:Traktát]]
[[de:Traktat]]
[[en:Treatise]]
[[es:Tratado]]
[[fr:Traité (littérature)]]
[[io:Traktato]]
[[it:Trattato (opera)]]
[[pl:Traktat (nauka)]]
[[pt:Tratado (estudo)]]
[[ru:Трактат (литература)]]
[[uk:Трактат]]
[[vi:Chính luận]]
cing ajsdk otr ma
askdok
aiiir
ai
aigiog ;oajskj aijre aljh iigiri a
s
df
ggggrti a
 
a
aa
sd
w
a
a
sdsa
Анонимен корисник