Разлика помеѓу преработките на „Долгата војна во Унгарија“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
{{Османлиско-хабсбуршки војни}}
 
'''Долгата војна''', исто така позната и како '''триесетгодишната унгарска војна''', тралеа од [[1593]]-[[1604]] или [[1606]] година, помеѓу [[Хабсбуршка монархијадинастија|Хабсбуршката монархија]] и [[Османлиска империја|Османлиската империја]].
 
На страната на Хабсбуршката монархија биле [[Австрија]], [[Кралство Унгарија]], [[Хрватска]], [[Чешка]], [[Трансилванија]], [[Влахија]], [[Молдавија]], [[Папаска држава|Папската држава]], [[Ферара]], [[Тоскана]], [[Мантуа]] и други. По помали престелки во [[1591]] година, војната започнала на [[29 јули]] [[1593]] година кога војската на Османлиската империја предводена од [[Синан Паша]] започнала воема кампања против Хабсбуршката монархија. [[Османлии]]те ги зазеле градовите Ѓор и Киомаром. Во [[1595]] година бил создаден христијански сојуз од страна на [[папа Климент VIII]], кој бил потпишан во [[Прага]] од страна на [[Рудолф II (Света Римска империја)|Рудолф II]], [[Арон Тиранул]], [[Сигисмунд Батори]]. Целта на сојузот била да се протера Османлиската империја од [[Унгарија]].