Разлика помеѓу преработките на „Долгата војна во Унгарија“

нема опис на уредувањето
casualties2= неопознато|
}}
{{Османлиско-хабсбуршки војни}}
 
'''Долгата војна''', исто така позната и како '''триесетгодишната унгарска војна''', тралеа од [[1593]]-[[1604]] или [[1606]] година, помеѓу [[Хабсбуршка монархија|Хабсбуршката монархија]] и [[Османлиска империја|Османлиската империја]].