Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Лепанто“

Додадени 232 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
|commander1=[[Image:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Хуан Австриски]] <br /> [[Image:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Алваро де Базан]]<br /> [[Image:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Луис де Зуњига]]<br /> [[Image:Coat of Arms of the Republic of Venice.svg|22px]] [[Себастијано Вениер]] <br /> [[Image:Emblem of the Papacy SE.svg|22px]] [[Маркантонио Колона]]|<br />[[Image:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Алваро де Вазан]]<br />[[Image:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Луис де Зуњига]]
|commander2=[[Image:Ottoman Navy1453-1789.svg|22px]] [[Али Паша]] {{KIA}}<br />[[Image:Ottoman Navy1453-1789.svg|22px]] [[Улуџ Али Рејс]]|
|strength1=208 shipsбродови<br />
*202 galleysгалии,<br />
*6 galleasses<br />
22,840 soldiersвојници<br />1,334 guns (est.)артилеристи|<ref name="Bicheno(2004)" />|
strength2=251 shipsбродови<br />
*206 galleysгалии<br />
*45 galliots<br />
31,490 soldiersвојници<br />741 guns (est.)артилеристи<ref name="TurkGunNote" />|<ref name="Bicheno(2004)" />|
casualties1=7,500 dead мртви<br />17 shipsуништени lostбродови<ref name="ReferenceA">''Confrontation at Lepanto'' by T.C.F. Hopkins, intro</ref> |
casualties2=20,000 deadмртви<ref name="ReferenceA" />, woundedповредени orили capturedзаробени,<ref name="Geoffrey Parker p. 88">Geoffrey Parker, ''The Military Revolution'', p. 88</ref><br />137 shipsуништени capturedбродови<br />50 shipsпотонати sunkбродови<br />10,000 Christianослободени [[galleyробови slave]]s freed(христијани)
}}
{{Османлиско-хабсбуршки војни}}
 
'''Битката кај Лепанто''' е поморска битка која се одвила на [[7 октомври]] [[1571]] година во [[Патраски залив|Патрискиот залив]], во [[Јонско Море|Јонското Море]]. Обединетите сили на [[Света лига (1571)|Светата лига]], во која влегувале [[Шпанија]], [[Република Џенова|Џенова]], [[Венецијанска република|Венеција]], [[Папска држава|Папската држава]], [[Малтешки ред|Малтешкиот ред]], [[Сицилија]], [[Неапол]], [[Војводство Савоја|Савоја]], [[Тоскана]] и [[Парма]] успеале да ја поразат флотата на [[Османлиска империја|Османлиската империја]].