Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Лепанто“

Додадени 1.145 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
== Битка ==
 
Сојузничката флота ги блокира османлиските бродови во Патраски залив|Патрискиот залив, во Јонското Море. Турскиот командант претпоставил дека силите на сојузниците биле кај островот Кефалонија, а Дон Хуан Австриски сметал дека Османлиите се во нивната база - Лепанто. Утрото на 7 октомври 1571 година двете флоти, сосема неочекувано и за двете страни, се сретнале кај влезот од заливот, на 60 километри од Лепанто.
 
Битката кај Лепанто го означил крајот на владеењето на османлиската флота во Средоземното Море. Сојузничките флоти не ја искористиле големата победа. Шпанците извршиле десант во Тунис, а Венецијанската република започнала војна во Далмација. Турскиот султан добил можност да ја врати својата флота и во пролетта следната година, Османлиите изградиле 220 галии. Флотата овој пат била предводена од страна на Улуџ Али.
Утрото на 7 октомври 1571 година двете флоти, сосема неочекувано и за двете страни, се сретнале кај влезот од заливот, на 60 километри од Лепанто.
 
Светата лига се распаднала и во март 1573 година Венеција потпишала договор со Османлиската империја, според кој Кипар бил отстапен на Турците. Турците повторно станале господари на источното Средоземно Море.