8 јули (починале): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: бришење на шаблон {{Без извори}})
сНема опис на уредувањето
 
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1822]] 
|[[Перси Биш Шели]], [[Англија|англиски]] [[Литература|писател]], еден од најголемите лиричари во светската поезија. Во поемата ''Кралицата Маб'' го дава изразот на својот револуционерен дух против кралевите, свештениците и политичарите. Неговиот [[сонет]] ''[[ОзимандиасОзимандија]]'' се смета за едно од врвните дела на светската [[поезија]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1967]]