Разлика помеѓу преработките на „Кардинал“

Додадени 56 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: ka:კარდინალი (რელიგია); козметички промени
с (Бот Додава: io:Kardinalo)
с (Бот Додава: ka:კარდინალი (რელიგია); козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Vetements cardinal Gamarelli.jpg|мини|десно|200п|Облека на кардиналите]]
'''Кардинали''' (од [[Латински јазик|латински]] ''cardinalis'', ''cardo'', основен) се највишите служители во [[Католичка црква|католичката црква]], чија работа е да помагаат на [[папа|папата]]. Кардиналите се назначуваат лично од [[папа|Римскиот Папа]]. Како кардинал може да биде избран секој свештеник ( духовни лица) какви што се епископите и архиепископите.
 
== Функции ==
 
Кардиналите се членови на Кардиналниот колегиум. Единиот од кардиналите, кој раководи со колегиумот, се нарекува ''Декан''. До неговиот избор за Римски Папа, ''Џозеф Рајцингер'', сега [[Бенедикт XVI]], ја исполнуваше имено оваа функција- декан на Кардиналниот колегиум.
Кардиналите, кои немат навршено 80 години учествуваат во Конклав (во буквален превод - '''"под клуч"'''). Конклавот е органот, кој го избира новиот Римски Папа. Тоа е избор всушност по смртта на предходниот [[папа]]. Тоа е и органот, кој управува со [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]] во периодот помеѓу изборот на новиот папа.
 
- шешир, под кој се наоѓа баретка и мала капа која го покрива тонзурата
 
- црвен мантил, прстен со црвен камен и крст околу вратот
 
== Занимливости ==
[[it:Cardinale]]
[[ja:枢機卿]]
[[ka:კარდინალი (რელიგია)]]
[[ko:추기경]]
[[la:Cardinalis]]
813

уредувања