Разлика помеѓу преработките на „Шу“

Одземени 6 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот Додава: bo:ཧྲུའུ།; козметички промени)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Шу бил првороден син на Тему. Според една легенда, Тему непосредно ги создал Шу и Тефнут по пат на онанија, додека според друга, божицата Хатор (божица претставена во вид на крава) му била мајка; во третата легенда, пак, татко му бил Тему, а мајка Иусасет. Како моќ на природата тој бил претставник на светлината, а исто така, бил и бог на воздухот, ветрот и атмосферата. На киповите е претставен како се подигнува од земјата со сончев диск на своите рамена. Тој го дигал небото и го држел секој ден, па за да си ја олесни работата поставил столбови на најважните точки во Хермопол Магна.
 
== РеференциНаводи ==
* Египетска религија - египетската идеја за задгробниот живот - Е.А. Волис Баџ
 
941.847

уредувања