Разлика помеѓу преработките на „Шпанско-американска војна“

с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот Менува: fi:Espanjan ja Yhdysvaltain sota)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Филипинците се бунеле против шпанското владеење и пред 1898 година, а кога сфатиле дека Американците дошле за да останат, се побуниле и против нив.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања