Разлика помеѓу преработките на „Воден пат“

Додадени 147 бајти ,  пред 13 години
с
+слика
с
с (+слика)
[[image:narrowboats-at-tardebigge.jpg|thumb|right|300px|[[Тесноброд]] на канал, [[Ворчестершир]], [[Англија]]]]
'''Воден пат''' е пловна [[вода|водна]] површина. Ова може да виде [[река]], [[езеро]], [[океан]] и [[канал (воден)|канал]]. За овие води да бидат пловни, тие кмораат да исполнуваат неколку критериуми: