Разлика помеѓу преработките на „Воден пат“

Додаден 61 бајт ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Воден пат''' е пловна водна површина. Ова може да виде река, езеро, океан и [[кана...)
 
с
Пловилата кои користат водни патишта варираат од [[баржа|баржи]] на животинска влеча до огромни [[танкер]]и и [[прекуокенаски брод]]ови како [[крсосувач]]и.
 
Некогаш каналите се граделе за употреба да мали дрвени баржи влечени од [[коњ]]и и други влечни животни. Денес каналите се градат за преплов на прекуокеански бродови. ''Видете'' [[Бродски канал]].
 
==Видете исто така==