Црква на Англија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот Додава: fa:کلیسای انگلیس Менува: hr:Engleska crkva)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Црквата на Англија се осамостоила од католичката во времето на [[Хенри VIII]], и оттогаш англискиот монарх го назначува Архиепископот од Кентербери кој е поглавар на црквата.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
<!-- interwiki -->
941.847

уредувања