Разлика помеѓу преработките на „Хисен Рамадани“

Одземени 6 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Рамадани е роден во [[тетовско]]то село [[Пирок]] на [[3 јануари]] [[1933]] година. Дипломирал на Високата школа за политички науки во [[Белград]]. Бил учител, наставник, директор на основно училиште и просветен советник во Околискиот завод за школство во [[Тетово]], член на Околискиот комитет на [[СКМ]] во Тетово, член на Општинскиот комитет на СКМ и претседател на Општинскиот одбор на ССРНМ во селото [[Жеровјане]]. Подоцна бил член на ЦК на СКМ, раководител на Комисијата за идеолошко образование и член на Извршниот комитет на ЦК на СКМ, пратеник во [[Собранието на СРМ]] и на [[СФРЈ]], член на Универзитетскиот совет, член на Редакцискиот совет на веснокот „Комунист“ и секретар и потпретседател на Републичката конференција на ССРНМ, како и потпретседател на Извршниот совет на СРМ. По осамостојувањето на Македонија бил член на [[Партија на албанските интелектуалци|Партијата на албанските интелектуалци]] и во два мандата пратеник во [[Собранието на Македонија]]<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.sobranie.mk/?ItemID=4F15340D5CE2874BA29C956F52C8EE5B|title=Хисен Рамадани|publisher=Собрание на Република Македонија|language=македонски|accessdate=2009-11-01}}</ref>. Моментално живее во [[Скопје]].
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања