Француска револуција: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
Бот менува: се додека -> сè додека
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: се додека -> сè додека)
 
 
Друга причина за револуцијата била финансиската криза во Франција. [[Луј XVI]] направил обид за излегување на земјата од кризата и вовел даноци и за свештенството и за аристократијата, и го свикал Сталешкото собрание. Сепак, ова не успеало да го смири третиот сталеж, кои се собрале во Салата за тенис во [[Версај]] и заколнале дека нема да се раздојуваат сесè додека не биде донесен Устав на Франција, на тој начин, било создадено [[Национално собрание (Франција)|Националното собрание]]. На [[26 август]] [[1789]] била донесена [[Декларација за правата на човекот и граѓанинот]], со која Французите се прогласиле за еднакви со своите права за слобода, сопственост и безбедност.
 
 
941.847

уредувања