Разлика помеѓу преработките на „Устав на Соединетите Американски Држави“

с
Бот менува: на сила -> насила, Референци -> Наводи
с (Бот менува: на сила -> насила, Референци -> Наводи)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Constitution_Pg1of4_AC.jpg|мини|220п|Првата страница на Уставот на САД]]
'''Уставот на Соединетите Американски Држави''' ([[англиски]] The United States Constitution) е највисок закон во [[САД]] и воедно најстар [[устав]] на светот. Донесен е на Конвенцијата во [[Филаделфија]] на [[17 септември]] [[1787]] година. Со него Соединетите Држави се претворени во [[Федерација|федерална]] држава. Уставот формално стапил на силанасила на [[21 јуни]] [[1788]] година, а почнал да се применува од [[13 септември]] [[1788]] година, додека новите државни органи почнале со работа на [[4 март]] [[1789]] година.
 
 
* [http://www.archives.gov/national-archives-experience/charters/bill_of_rights_transcript.html Цел текст на Законот за правата]
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања