Разлика помеѓу преработките на „Микрометар“

Додадени 6 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
Човечко влакно е дебело 100 μm.<ref name="dnaftb">[http://www.dnaftb.org/dnaftb/6/concept/index.html ДНК од почетокот, Заглавие 6: Гените се вистински нешта., дел „Анимација“, последна слика] {{en}}</ref> [[Црвено крвно зрнце|Црвените крвни зрнца]] имаат пречник од околу 8 μm.<ref name="dnaftb"/>
 
Микрометарот се употребува за изразување на [[бранова должина]] на [[инфрацрвено зрачење]]. Називот „микрон“ со симболот ''μ'' се застарени (официјални од 1879 до 1967 г. <ref name="BIPM">[http://www.bipm.org/en/CGPM/db/13/7/ МБМТ - Решение 7 од XIII Генерална конференција (1967/68)], „Укинување на претходни одлуки (микрон, нова кандела)“. {{en}}</ref>) сè уште се употребува во [[астрономија]]та и изработката на [[полупроводник|полупроводници]].
 
== Видете исто така ==