Разлика помеѓу преработките на „Сува“

Одземени 6 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот Додава: ang:Sufa)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
'''Сува''' е главен и најголем град на [[Фиџи]]. Тој се наоѓа на југоисточниот брег на островот [[Вити Леву]], во Централната област на покраината [[Рева (покраина)|Рева]] каде е и административен центар. Во [[1877]] година, било решено да се назначи градот како главен град на Фиџи како колонија . Според пописот од 2007 година градот Сува имал население од 85.691. Вклучувајќи ги и предградијата, населението на [[Голема Сува]] има 172.399.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања