Сода-вода: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Сода-вода, евентуално и со други минерални примеси, се наоѓа и во природата. Во Македонија најпознат извор е [[Меџитлија]], близу до [[Битола]]. Изворите на сода-вода во природата може да бидат опасни за луѓето бидејќи околу нив е многу голема концентрацијата на јаглероден диоксид и други отровни гасови<ref>[http://www.utrinskivesnik.com.mk/default-mk.asp?ItemID=41F757AAB4F3E2469449BE2FB2950DA1 Утрински Весник: Oтровен гас на чешмата во Лешок]</ref>.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања