Разлика помеѓу преработките на „Северна Ирска“

Одземени 24 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: интернационален -> меѓународен, интернационални -> меѓународни
с (Бот Додава: sh:Sjeverna Irska)
с (Бот менува: интернационален -> меѓународен, интернационални -> меѓународни)
== Северна Ирска во склоп на Обединетото кралство ==
 
Северна Ирска го формира Обединетото Кралство заедно со [[Англија]], [[Велс]] и [[Шкотска]]. Таа е единствена од четирите земји од Обединетото Кралство што не се наоѓа на островот Велика Британија туку на [[островот Ирска]]. Северна ирска има свои закони, пари и внатрешна организација. Но кога се работи за интернационалнимеѓународни збиднуванја е суверена земја само Велика Британија. Во Северна Ирска се зборува [[англиски]] и [[ирски]]. Главен и најголен град на Северна Ирска е [[Белфаст]]. Во Белфаст живеат околу 280.000 жители. Единствениот интернационаленмеѓународен аеродром од Северна Ирска се наоѓа кај главниот град Белфаст. Тој е еден од 11-те интернационалнимеѓународни аеродроми во Обединетото Кралство. Северна Ирска се наоѓа на [[Атлантскиот океан]] и на три мориња. Таа се граничи со [[Република Ирска]]. Број на населението во Северна Ирска изнесува 1,7 милиони жители. Густината на населението изнесува 120 жители на километар квадратен. Северна Ирска има атланска клима, на запад паѓа околу 2030 mm дожд, на југ и на југоисточниот дел паѓа околу 760-1010 mm годишно. Пролетта е најсува, а летото и зимата се најводени периоди во годината. Во зима скоро никогаш не врне снег. Просечната температура од април до септември изнесува околу 18 степени.
 
== Градови во Северна Ирска ==
941.847

уредувања