Роза Луксембург: Разлика помеѓу преработките

Одземени 8 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: интернационалното -> меѓународното
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: an:Rosa Luxemburgo)
с (Бот менува: интернационалното -> меѓународното)
 
== Живот ==
Родена е во Замошк, [[Полска]]. Потекнува од еврејска фамилија и е најмала од петте деца. Во [[1889]] на 18 години, нејзината револуционерна агитација ја принудува да се пресели во [[Цирих]], Швајцарија за да избегне затвор. Во Цирих таа продолжува со својата револуционерна активност, истовремено студирајќи политичка економија и право. Се стекнува со докторат во [[1898]]. Таму таа се запознава со многу руски социјалдемократи, меѓу кои и водечките членови на партијата: [[Георги Плеханов]] и [[Павел Акселорд]]. Не помина долго време додека Луксембург ги нагласи остро теоретски разлики со Руската партија, првенствено околу прашањето на независноста на Полска: Луксембург веруваше дека [[самоопределување]]то го ослабува интернационалнотомеѓународното социјалистичко движење и само и’ помага на буржоазијата да го зајакне своето владеење врз новите независни нации. По ова прашање Луксембург не се согласуваше ниту со Руската ниту со Полската социјалистичка партија, кои веруваа во правата на руските малцинства на самоопределување. Не согласувајќи се со нив, Луксембург помогна во создавањето на Полската социјалдемократска партија.
 
Во текот на ова време Луксембург го среќава својот животен сопатник [[Лео Јогишес]], кој во тоа време ја предводи Полската социјалистичка партија. Додека Луксембург беше гласноговорник и теоретичар, Јогишес ја дополнуваше како организатор на партијата. Тие развија интензивни лични и политички врски до крајот на нивните животи.
941.847

уредувања