Разлика помеѓу преработките на „Римска Република“

Одземени 6 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Римскиот [[Римски сенат|Сенат]] и народните собранија (Comitia) биле надлежни за законите и надгледувањето на работењето на сите службеници од власта. Ислужените [[Римски магистрат|магистрати]] станувале [[сенатор]]и, ако на тоа не се спротивставеле [[цензор]]ите. На почетокот во [[Римски сенат|Сенатот]] влегувале само [[патриции]]те, а подоцна и [[плебејци]]те.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања