Разлика помеѓу преработките на „Религија во Босна и Херцеговина“

с
Бот менува: сеуште -> сѐ уште, Референци -> Наводи
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: сеуште -> сѐ уште, Референци -> Наводи)
 
 
[[Устав на Босна и Херцеговина|Уставот на Босна и Херцеговина]] (БиХ) односно уставот на Федерацијата на [[Босна и Херцеговина]] и [[Република Српска]] ја обезбедува слободата на религијата преку Законот за верска слобода. Сепак во денешно време сеуштесѐ уште постојат определени општествени злоупотреби и дискриминација врз основа на религиозните определби. [[Дискриминација|Дискриминацијата]] на религиозните малцинства опстојува во скоро сите делови на земјата. Во некои заедници локалните религиозни лидери и политичари придонеле за нетолеранција и зголемување на национализмот преку јавните изјави и проповеди. Голем број на бесправно изградени верски објекти продолжиле да предизвикуваат етнички и религиозни тензии и конфликти во различни заедници. Верски симболи често во земјата биле тема на злоупотреба за политички цели.
 
== Историја ==
Етничкото чистење за време на војната од [[1992]]-[[1995]] година предизвикала внатрешна миграција и бегалски струи. Зголемен степен на омраза, кој кулминирал до 2002 година, започнал постепено да опаѓа, оставајќи го поголемиот дел од православните Срби да живеат во [[Република Српска]] и мнозинство од муслиманите и католиците во Федерацијата. Сепак, последните години започнало враќањето на раселените лица. Според некои примери, пред војната населението во источна Република Српска односно на градот Братунац се состоело од 64 % [[Бошњаци]]. Во [[1995]] година населението станало речиси целосно [[Срби]]; во 2007 година, по враќањето на околу 6.500 [[Бошњаци]], населението на бошњачките верници се зголемило на 38%.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања