Рекански дијалект: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: мапата -> картата
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: мапата -> картата)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Makedonski dijalekti-prilagodeno.png |thumb|400px|right|Реканскиот дијалект на мапатакартата на македонските дијалекти]]
'''Реканскиот дијалект''' е дијалект што спаѓа во подгрупата на западни и северозападни дијалекти на [[Западномакедонско наречје|западното наречје]] на [[Македонски јазик|македонскиот јазик]]. Дијалектот се зборува на територијата на областа Река во северозападна Македонија. Реканскиот дијалект е близок дијалект со галичкиот дијалект и со дебарскиот дијалект. Овој дијалект, како и останатите од оваа група, содржи доста архаични зборови.
 
941.847

уредувања