Разлика помеѓу преработките на „Пјерлуиџи Колина“

Одземени 16 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: интернационален -> меѓународен, интернационално -> меѓународно
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: интернационален -> меѓународен, интернационално -> меѓународно)
Во [[2003]] година тој ја напиша автобиографската книга „Моите правила на игра“ (Le Mie Regole del Gioco).
 
Тој судеше во Финалето на УЕФА Купот меѓу [[Валенсија]] и [[Олимпик Марсеј]]. Европското првенство беше неговиот последно поважно интернационалномеѓународно натпреварување, и ја достигна старосната граница за судии според ФИФА (45 години) рано во 2005 година. Неговиот последен интернационаленмеѓународен натпревар беше Португалија-Словачка, квалификациски натревар за Светското првенство во 2006 година. Натпреварот беше на стадионот Estadio da Luz во [[Лисабон]]. Старосната граница за судии на Италијанската Фудбалска Федерација е 46 години, но на Колина му дозволи да суди уште една сезона. И покрај тоа, недоразбирањето меѓу федерацијата и Колина на почетокот на август 2005 година, резултираше со тоа што Колина потпиша важен спонзорски договор со [[Опел]]. Опел исто така беше спонзор на клубот од Серија А, [[А.Ц Милан]] и тој договор беше важен конфликт за интереси, а Колина беше отпуштен и не судеше на топ натпреварите во Италија. Во моментите на одлука, тој донесе оставка, и ефективно ја заврши својата кариера. Италијанската Асоцијација на Судии сакаше да го врати на терените, но тој се откажа, за да води мирен живот. Сепак, судеше хуманитарни натпревари организирани од [[УНИЦЕФ]] во мај 2006 и септември 2008 година. За време на овој натпревар Колина доживеа непријатен пад и излезе од игра после 21 минута игра.
 
[[Податотека:Pierluigi Collina 2.JPG|thumb|right|Колина на натпревар од шампионската лига во 2007.]]
941.847

уредувања