Разлика помеѓу преработките на „Опра Винфри“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
Бот менува: интернационалниот -> меѓународниот, листи -> списоци, креирана -> создадена, креирано -> создадено
с (Бот Додава: bcl:Oprah Winfrey)
с (Бот менува: интернационалниот -> меѓународниот, листи -> списоци, креирана -> создадена, креирано -> создадено)
 
Во 1993 година, Винфри е домаќин во интервјуто со Мајкл Џексон (Michael Jackson), кое станува четврта најгледана емисија во историјата на американската телевизија, како секогаш најгледано интервју со стомилионска публика. Дотогаш најпознато шоу на Винфри била првата епизода од деветнаесеттата сезона на Опра Винфри Шоу во есента 2004 година. При прикажување на емисијата секој член од публиката добил нов Г6 седан, а донацијата на 276 возила Понтијак како најголем штос за јавноста. Емисијата имала толкаво внимание од медиумите така што и данокот за автомобилите бил доведен во прашање. Во текот на судењето против Винфри (види Influence), таа го најмува др.Фил Мекгроу компанија (Courtroom Sciences, Inc.), да и помогне во анализата на пресудата. Винфри оставила таков впечаток на Др.Фил, така што повикот да учествува во нејзиното шоу тој со задоволство го прифаќа, што постигнува голем успех.
Мек Гроу се појавува на Опра Винфри Шоу неколку години пред појавувањето во свое сопствено шоу, др.Фил, во 2002 година, кое изворно го има креираносоздадено Винфри и нејзината фирма Харпо Продакшн (Harpo Productions), во соработка со ЦБС Парамаунт (CBS Paramount) кој го изработува шоуто.
Винфри постигна договор за продолжување на нејзиното шоу за прикажување во сезоната 2010 – 2011, по што ќе прославува 25 години од нејзиното прво појавување во етерот. Таа планира да биде домаќин во 140 епизоди во сезоната, кога на крајната сезона ќе се врати на сегашните 130 епизоди[2].
Во 2004 година таа е домаќин на Том Круз на Концертот на доделувањето на Нобеловата награда за мир. На концертот настапувале Синди Лопер (Cyndi Lauper), Андреа Бочели (Andrea Bocelli), Џош Стоун (Joss Stone), Крис Боти (Chris Botti), Диана Крал (Diana Krall), Тони Бенет (Tony Bennett) и други. Концертот е емитиран на 23 декември 2004 година.
Интернет
Oprah.com е веб страна креиранасоздадена од компаниите на Винфри за претставување на можностите и интерактивни односи со нејзините емисии, магазини, литературни клубови и добротворни акции. Опра.ком страната ја има видено повеќе од 70 милиони посетители и повеќе од 6 милиони корисници за месец, примени се 20.000 пораки неделно[44] .
Винфри е основач на “ Опра - весник за барање на грабнати деца“, преку шоуто и веб страната, се помага да се пронајдат и оптужат грабнувачите на деца. Во првите 48 часа, двајца грабнувачи се затворени[45][46] .
 
Родена во рурална сиромаштија, одгледана од мајка во сиромашно соседство, Винфри стана милионер на 32 години кога нејзиното шоу стана национално. Заради големината на добивката од шоуто Винфри беше во позиција да преговара за поседување на шоуто за да оформи своја продукциска компанија. Во 1994 година рејтинзите на шоуто сѐ уште растеа и Винфри преговараше за договор кој и носеше девет бројки годишно. Сметана за најбогата жена во забавата во раните 1990-ти, на 41 годишна возраст богатсвото на Винфри премина уште една миља, кога нејзината мрежа вредна 340 милиони долари го замени Бил Козби како единствен најбогат Афро Американец. Иако црните луѓе се помалку од 13% во популацијата на САД, Винфри остана единствениот Афро Американец доволно богат да се рангира помеѓу 400 најбогати луѓе на Америка скоро секоја година од 1995 (Црна Телевизија за забава)(Black Entertainment Television) основана од Боб Џонсон (Bob Johnson) ја приклучи неа на листата од 2001 до 2003 пред неговата бивша жена да му одземе дел од неговото богатство, иако тој се вратил во 2006). [74]
Со мрежа вредна (net-worth) 800 милиони долари, Винфри е сметана за најбогат Афро Американец на 20иот век. За да го прослави својот статус како историска личност, професор Жулиет Е.К, Вокер на Универзитетот на Илиноис (University of Illinois) го создаде курсот "Историја 298: Опра Винфри, тајкунот." [75]
Форбс' интернационалниотмеѓународниот лист на богати ја смести Винфри како единствен црн билионер во светот во 2004, 2005, и 2006 и како првата црна жена билионер во светската историја. [7][76] Според Форбс, Винфри вреди над 2.7 билиони, како во септември 2008,[77] и го превзеде местото на бившата Ебеј ЦЕО Мег Витман (Ebay CEO Meg Whitman ) како најбогатата жена која сама заработила во Америка. [78]
Во јули 2007 ТВ Водичот (TV Guide) извести дека Винфри е највисоко платениот ТВ забавувач во САД за време на минатата година. Таа заработи проценети 260 милиони долари во текот на годината. Оваа сума беше 5 пати повеќе одколку што беше заработено од личноста на второто место-музичкиот уредник Симон Ковел (Simon Cowell), кој заработил 45 милиони долари. [79] Во 2008 нејзината добивка се зголеми на 275 милиони долари. [80]
Влијание
Рангирања како највлијателна жена во светот
Винфри беше наречена "дискутабилно најмоќната жена во светот" од страна на CNN и од Тајм.ком, [81] "дискутабилно највлијателната жена во светот" од Американ Спектатор (American Spectator), [82] "еден од 100 луѓе кои највеќе влијаеле на 20 век" и "еден од највлијателните луѓе" од 2004, 2005, 2006, 2007 и 2008 од Тајм (Time). Винфри е единствена личност во светот којашто успеала да биде на сите шест листисписоци (all six lists) [83].
Кон крајот на 20иот век Лајф (Life) ја смести Винфри и како највлијателна жена и како највлијателна црна личност од нејзина генерација, и во приказна за насловната страна на магазинот ја нарече "Најмоќната жена во Америка".[84] Лејдис Хоум Журнал исто така ја рангираше Винфри број еден во нивната листа на најмоќни жени во Америка и сенаторот Барак Обама (Barack Obama) има кажано дека таа е "можеби највлијателната жена во државата".[85] Во 1998 Винфри стана првата жена и првиот црнец во топ забавната неделна листа (Entertainment Weekly's) од 101 најмоќни луѓе во забавната индустрија. [86] Во 2003 Винфри ги пробива Супермен (Superman) и Елвис Присли (Elvis Presley) за да бидат изгласани за најдобрата поп икона на сите времиња од страна на ВХ1. [87]Форбс ја изгласа неа за светски најмоќна славна личност во 2005, [88] 2007, [89] и 2008. [80] Колумнистот Маурин Дауд (Maureen Dowd) се чини дека се согласува со вакви проценки: Таа е топ алфа жена во оваа држава. Таа има повеќе углед од претседателот. Други успешни жени како што се Хилари Клинтон (Hillary Clinton) и Марта Стујарт (Martha Stewart), мораа да бидат јавно замолчени пред да тргнат напред. Дури и Конди (Condi) мораше да изигрува штитеник со Буш. Ништо од ова не и се случи на Опра- таа е приказна за успех без никаков прекин. [90]
Венити Фер (Vanity Fair) напиша:
941.847

уредувања