Опиум: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Референци -> Наводи
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: ar:أفيون (مخدر))
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Во последните неколку години најголеми производители на опиум во светот се [[Авганистан]], [[Мјанмар]] и [[Лаос]], а неговата намена не е за медицински потреби, туку истиот се продава илегално како на нарко-пазарите во светот. Во 2007 година, [[Авганистан]] произвел 8.200 тони опиум и тој го снабдува глобалниот пазар на опијати со 93% од вкупното производство во светот.<ref>[http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=AE698AED0EFBE248BDE31898DE345E79 Рекордна реколта на опиум]</ref>
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања