Разлика помеѓу преработките на „Омов закон“

Одземени 6 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот Додава: sco:Ohm's Law)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
каде што '''J''' е [[густина на струја]]та (струја по единична површина), '''σ''' е [[електрична спроводливост|електричната спроводливост]], а '''E''' е [[електрично поле|електричното поле]] (во волти по метар).
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања