Овчеполски дијалект: Разлика помеѓу преработките

с
Бот менува: мапата -> картата
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: мапата -> картата)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Makedonski dijalekti-prilagodeno.png |thumb|400px|right|Овчеполскиот дијалект на мапатакартата на македонските дијалекти]]
'''Овчеполскиот дијалект''' е дијалект што спаѓа во подгрупата на источни дијалекти на [[Северномакедонско наречје|северното наречје]] на [[Македонски јазик|македонскиот јазик]]. Дијалектот се зборува на територијата на градот [[Свети Николе]] со околината. Овчеполскиот дијалект е близок дијалект со кумановскиот дијалект, кривопаланечкиот дијалекти и со кратовскиот дијалект.
 
941.847

уредувања