Разлика помеѓу преработките на „Неврологија“

Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: така да -> така што
с (Бот Додава: kn:ನರವಿಜ್ಞಾನ)
с (Бот менува: така да -> така што)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Неврологија''' (од грчки νεῦρον, Неврон, "нерв"; -λογία, -логија) е [[медицина|медицинска]] дисциплина кој ги проучува структурата, функциите и болестите односно пореметувањата на [[нервен систем|нервниот систем]]. Поточно, таа се занимава со дијагноза и третман на сите категории на болести како: централен (мозок и рбетен мозок), периферен, и автономниот нервен систем, вклучувајќи ги и нервните ткива, крвните садови и сите осетливи и функционални ткива, како што се сетилата и [[мускули|мускулите]]. Соодветната хируршка специјалност е [[неврохирургија]]. А [[невролог]] е [[лекар]] специјалист (не е хирург), кој специјализира во неврологијата, и е обучен да истражува, или дијагностицира и лекува, невролошки пореметувања. Невролозите можат исто така дашто бидат вклучени во клинички истражувања, клинички тестирања, како и основни истражувања и транзиционални истражувања.
 
<br /><br />
941.847

уредувања