Множина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Референци -> Наводи
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
'''Збирна множина''': дол - долишта; крај - краишта; роб - робје; кол - колје; друм - друмје; камен - камење, камења; ремен - ремење, ремења итн.; град - градје; рид - ридје; пат - патје; паќе (=патови).
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања