Разлика помеѓу преработките на „Лима“

Додадени 26 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: Референци -> Наводи, cite web -> цитирана веб страница
с (Бот Менува: qu:Limaq)
с (Бот менува: Референци -> Наводи, cite web -> цитирана веб страница)
|Dec_Precip_cm = |Dec_Precip_mm = 0
|Year_Precip_cm = |Year_Precip_mm = 7.5
|source =Weatherbase<ref name=Weatherbase>{{citeцитирана webвеб страница
|url=http://www.weatherbase.com/weather/weather.php3?s=82648&refer=&units=metric
|title=weatherbase
Со население од 7.605.743 општинското и 8.472.935 за градското подрачје и густина на населеност од 3.008.8 жители на квадратен километар, Лима е рангирана на 27 место на најнаселенте градови во светот. Неговото население има многу комплексна мешавина на расните и етничките групи. Традиционално, [[местици]]те на мешани [[индијанци]] и европско (најчесто шпанско) потекло се најголем дел. Втората група се индијанците (најчесто [[ајмари]] и [[кечуанци]]) и белците, главно, [[Шпанци]] и [[Италијанци]] од [[Европа]]. Исто така, има голем број на [[Евреи]]. Азијците сочинуваат голем број на градското подрачје на населението, особено од кинеско (кантонско) и јапонско потекло. Лима е дом на најголемата кинеска заедница во [[Латинска Америка]].
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања