Разлика помеѓу преработките на „Лех Валенса“

Одземени 6 бајти ,  пред 9 години
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот Додава: te:లెక్ వలీసా)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Валенса е роден во [[Попово]], [[Полска]] на [[29 септември]] [[1943]] година, како син на столар. Завршил основно и средно стручно училиште, пред да се вработи во пристаништето во [[Гдањск]] како електротехничар во 1970 година. Во 1969 се оженил со [[Данута Валенса|Данута Голош]], со која има осум деца<ref name="CNNCwar"/>. Неговиот син [[Јарослав Валенса]] е член на [[Сејм на Република Полска]] (долниот дом на полскиот парламент). Валенса е благочестив [[Католици|Католик]], кој има изјавено дека верата секогаш му помагала, во времето на тешките моменти на организацијата [[Солидарност]].
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања