Разлика помеѓу преработките на „Летна универзијада - 2009“

с
Бот менува: Референци -> Наводи, cite web -> цитирана веб страница
с (Бот менува: Референци -> Наводи, cite web -> цитирана веб страница)
||[[Познањ]]||{{ПОЛ}}
|}
Процесот за избор на град-домаќин за Летната Универзијада во 2009 започна во [[2004]]. Белград, заедно со уште [[Монтереј]] во [[Мексико]] и [[Познањ]] во [[Полска]] беа кандидати за град-домаќин на настанот. Предност на Белград му даваа настаните, кои во градот беа организирани во тековните неклку години, како [[Европско првенство во кошарка - 2005|европското првенство во кошарка]] во [[2005]], [[Европско првенство во ватерполо - 2006|европското првенство во ватерполо]] во [[2006]] и [[Европски младински олимписки фестивал|европскиот малдински олимписки фестивал]] во [[2007]]. Пред оваа успешна кандидатура, градот беше и кандидат за град-домаќин на Летните олимписки игри во 1992, кога беше елиминиран во третото коло од изборот и кандидатурата за нардените Летни олимписки игри во 1996, кога отпадна уште во првото коло од изборот.<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.okscg.org.yu/s101e.htm|title=History of the Olympic Committee of Serbia|publisher=Olympic Committee of Serbia|accessdate=2007-05-19}}</ref><ref>{{citeцитирана веб webстраница|url=http://www.olympic.org/uk/games/past/index_uk.asp?OLGT=1&OLGY=1996|publisher=Official Website of the Olympic Movement|title=Atlanta 1996|accessdate=2007-05-19}}</ref>
 
== Маскота ==
[[Податотека:Univerzijada Terazije.jpg|мини|десно|Промотивен плакат со логот на Летната Универзијада 2009 во Белград]]
Маскота на Летната Универзијада во 2009 е [[врабец]], бидејќи оваа птица е симбол на Белград. На конкурсот за име на врабецот, победи предлогот „Срба“, пред предлозите „Цврле“ и „Џивџан“.<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.nadlanu.com/Dynamic/News,intItemID,126899,intCategoryID,225.html|publisher=Na Dlanu|title=Maskota Univerzijade - Srba |accessdate=2009-07-26}}</ref>
 
== Собиралишта ==
|}
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања