Разлика помеѓу преработките на „Историја на Унгарија“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
Бот менува: се додека -> сè додека
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: се додека -> сè додека)
== Борба за власт ==
 
Во [[1301]] година поченал последниот крал на династијата Арпади, [[Андраш III]]. Следувал период во кој повеќе фракции се стремиле за тронот, кој период предизвикал немири. Овие немири траеле сесè додека власта не била заземена од страна на Карло Роберт, кој имал крвно сродство со династијата Арпади по женска линија. Неговиот син, [[Лидвик I Велики]] престолнината ја преместил во [[Вишеград]]. Веќе во [[15 век]], [[Кралство Унгарија]] важело за едно од најсилните кралства во Европа.
== Османлиска власт ==
941.847

уредувања