Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 2006“

с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница
с
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
'''XX Зимски олимписки игри''' се одржаа од [[10 февруари|10]] до [[26 февруари]] [[2006]] година во [[Торино]], [[Италија]]. По Зимските олимписки игри во 1956 година, кои се одржале во [[Кортина Дампецо]], по втор пат Зимските олимписки игри се одржале во Италија.
 
Официјалното лого на игрите го прикажува името на градот „Торино“ на [[италијански јазик|италијански]] и [[пјемонтски јазик]].<ref name="Turin vs. Torino">{{cite news |url=http://www.msnbc.msn.com/id/10896852/ |title=Turin or Torino? Depends on whom you ask |date=9 февруари 2006 |accessdate=18 април 2007|publisher=Associated Press/MSNBC}}</ref> Маскоти на игрите беа ''неве'' (во превопд од италијански „снег“), што претставува женска грутка снег и ''глиц'' (во превод од италијански „лед“), што претставува машка коцка лед.<ref name="Mascots">{{citeцитирана webвеб страница |url=http://www.olympic.org/uk/games/torino/open_mascotte_uk.asp |title=Torino 2006 Mascots |publisher=[[Меѓународен олимписки комитет]] |accessdate=18 април 2007}}</ref> Официјалното мото на игрите гласи ''Страста живее овде'' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Passion lives here'').
 
== Видете исто така ==
941.847

уредувања