Разлика помеѓу преработките на „Желатин“

Одземени 6 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот Додава: la:Gelatinum)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Ако желатинот се стави во студена [[вода]], дел од материјата се [[раствор]]а. Растворливоста на желатинот се определува низ процесот на производство. Типично, желатинот може да се [[дисперзија|дисперзира]] во релативно концентрирана [[киселина]]. Таквите дисперзии се стабилни за 10-15 дена, со мали или никакви хемиски промени и се погодни за премачкувачки намени. Желатинскиот гел опстојува на сосема мал температурен опсег, односно горната [[температура|температурна]] граница е одредена од точката на топење на гелот, која зависи од степенот на вискозност и концентрација, а долната темературна граница е одредена од точката на која тој кристализира.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања