Разлика помеѓу преработките на „Елена Папаризу“

Додадени 18 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: се додека -> сè додека, Референци -> Наводи, интернационално -> меѓународно, cite web -> цитирана веб страница
с (Бот Менува: es:Helena Paparizou)
с (Бот менува: се додека -> сè додека, Референци -> Наводи, интернационално -> меѓународно, cite web -> цитирана веб страница)
}}
 
'''Елена Папаризу''' ({{lang-el|Έλενα Παπαρίζου}}; родена на [[31 јануари]] [[1982]] во [[Шведска]]<ref name="espresso_news">{{citeцитирана webвеб страница|url=http://espressonews.gr/default.asp?pid=79&la=1&catid=3&artid=597669&pg=1|title=Κάνοντας μόδα τη Eurovision|last=Maravegias|first=Ilias|publisher=''[[List of newspapers in Greece|Espresso News]]''|date=2008-02-17|language=[[Greek language|Greek]]|accessdate=2009-07-14}}</ref>), интернационалномеѓународно позната како '''Хелена Папаризу''' е [[Грци|грчко]]-[[шведска]] пејачка, честопати и текстописец и поранешен [[модел]]. Родена и одгледана во Шведска, таа ја започна нејзината кариера во 1999 година како члена на дуото Антика, а истотака и со тоа што работеше и како модел за [[Шведска|Шведско]]-[[Грција|грчки]] бренд. Антик главно пееше низ и за грчката диаспора и заедно пееја песни со традиционално грчки елементи, на [[Грчки јазик|грчки]] и [[Англиски јазик|англиски]]. После завземањето на добро место на грчката музичка сцена, следеше нивниото учество на [[Евровизија 2001]], а истотака нивната слава не престана сесè додека мирно и двајцата члена не ги продолжија нивните музички патишта. Папаризу од 2003 официјално ја започна нејзината соло кариера и го издаде нејзиниот прв албум наречен ''Protereotita'' (2004), кој содржи главно поп звуци со лајка елементи. Следеше нејзината победа на [[Евровизија 2005]] за [[Грција]], со песната „My Number One“. Со ова таа и ја донесе првата победа на Грција на [[Евровизија]]. После евровизискиот успех, нејзиниот албум доби платинум сертификати доби две ''Arion'' музички награди а во меѓувреме иако настапуваше низ Грција, таа спремаше албум на англиски јазик. Следеа три нови албуми ''Iparhi Logos'' (2006), ''The Game of Love'' (2006), и ''Vrisko To Logo Na Zo'' (2008) и сите три достигнаа платинумска продажва и добија неколку награди. Според ''IFPI Greece'' Елена Папаризу има продадено околу 150,000 албуми и 50,000 сингли.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања