Разлика помеѓу преработките на „Расејување“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
Бот менува: се додека -> сè додека
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: се додека -> сè додека)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Scheme_simple_diffusion_in_cell_membrane-en.svg|right|thumb|310px|Шематски приказ на ефектите од дифузијата низ клеточната мембрана.]]
'''Дифузија''' ([[Латински јазик|латински]]: duo-два и fussia-спојување) претставува процес на движење на [[молекул]]и и [[јон]]и од област со повисока [[концентрација]] кон област со пониска концентрација сесè додека не се изедначат концентрациите од двете области (средини). Најчесто се среќаваме со дифузија на два [[раствор]]и, иако има и дифузија меѓу [[гас]]ови. При дифузијата меѓу раствори, дифундираат и молекулите и јоните на [[Растворена материја|растворената материја]] и оние на [[растворувач]]от.
 
* Во [[биологија]]та, процеси кои се одвиваат со дифузија се: транспортот на [[Кислород|O<sub>2</sub>]] и [[Јаглерод диоксид|CO<sub>2</sub>]] меѓу [[Алвеола|алвеолите]] и [[капилар]]ите (во [[Систем за дишење|системот за дишење]]), транспортот на истите материи меѓу [[клетка]]та и капиларите и др. Ако дифузијата на честичките се врши низ [[Клеточна мембрана|клеточната мембрана]], тогаш станува збор за [[осмоза]].
941.847

уредувања