Разлика помеѓу преработките на „Трентски собор“

Одземени 6 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
Соборот од Тренто, иако издолжен и прекинуван неколку пати поради политички и религиозни несогласувања, претставувал значајна реформа на католичката црква и отелотворение на она што се нарекува контра-реформација. Се смета за прв современ вселенски собор на католичката црква, чии достигања продолжуваат да живеат во неа до денес.<ref name ="ODCC">Cross, F. L., ed. The Oxford Dictionary of the Christian Church (Oxford University Press 2005 ISBN 978-0-19-280290-3), article ''Trent, Council of''</ref><ref>What was, still is, quoted in [http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20070629_responsa-quaestiones_en.html Responses to Some Questions Regarding Certain Aspects of the Doctrine on the Church]</ref>
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања