Разлика помеѓу преработките на „Вајмарска Република“

с
Бот менува: на сила -> насила
с (Бот Додава: hsb:Weimarska republika)
с (Бот менува: на сила -> насила)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Deutsches Reich2.png|thumb|Вајмарската Република]]
'''Вајмарска Република''' ([[германски]]: Weimarer Republik) или официјално '''Германски Рајх''' (Deutsches Reich) се нарекува [[Германија]] во периодот од [[1919]] до [[1933]] год. Овој период е познат како Вајмарски период. Името го добила по градот [[Вајмар]], каде што се оддржал национален собир за донесување на нов [[устав]] (којшто стапил на силанасила од [[11 август]] [[1919]] г.) за Германија по поразот во [[Прва светска војна|Првата светска војна]].
 
Сепак во овој период официјалното име на државата било „Германски Рајх“, а името „Вајмарска Република“ е употребувано само од историчарите денес. Вајмарската Република била создадена во февруари 1919, а престанала да постои со доаѓањето на [[Адолф Хитлер]] на власт во март [[1933]], кога [[Германија]] била позната како [[Трет Рајх|Третиот Рајх]].
941.847

уредувања