Разлика помеѓу преработките на „Британско кралско семејство“

с
Бот менува: сеуште -> сѐ уште, листи -> списоци
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: сеуште -> сѐ уште, листи -> списоци)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
<imagemap>
Image:Roy-fam-2007.jpg|right|500px|thumb|Речиси сите членови на британското кралско семејство собрани на вечера 60-годишнина од бракот на кралицата Елизабета II и Војводата од Единбург ([[Катарина, Војвотка од Кент|Војвотката од Кент]] е отсутна; [[Леди Луиса Виндзор]] или не е присутна или не е фотографирана, а [[Џејмс, Виконт Северн|Виконтот Северн]] сеуштесѐ уште не бил роден во времето на фотографијата. Кликнете на лицата на луѓето за да ја погледате статијата за секој човек)
circle 203 153 28 [[Елизабета II|Кралицата]]
circle 281 147 28 [[Принц Филип, Војвода од Единбург|Војводата од Единбург]]
</imagemap>
 
'''Британското кралско семејство''' е група луѓе во блиско сродство со [[Британски монарх|британскиот монарх]]. Иако не постои строга правна дефиниција за тоа кој може да биде член на ова семејство [http://www.heraldica.org/faqs/britfaq.html#p2-2], и разни листисписоци вклучуваат разни луѓе, оние што се [[ословување|ословуваат]] како [[Височество|Негово или Нејзино Височество (Н.В.)]] или [[Негово Кралско Височество|Негово или Нејзино Кралско Височество (Н.К.В.)]] се сметаат за членови. Во овие спаѓаат:
* [[Британски монарх|Британскиот Суверен]] ([[Монарх|крал]] или [[Монарх|кралица]])
* [[придружба]]та на Суверениот (негов или нејзин сопружник)
941.847

уредувања