Разлика помеѓу преработките на „Џуд Ло“

Додадени 35 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: cite journal -> цитирано списание
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
с (Бот менува: cite journal -> цитирано списание)
}}
 
'''Дејвид Џуд Хејворт Ло''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''David Jude Heyworth Law'', {{роден на|29|декември|1972}}, {{роден во|Лондон|Англија}}) или кратко '''Џуд Ло''' е [[Англија|англиски]] [[глумец]], [[филмски продуцент]] и [[филмски режисер]].<ref name=Barratt>{{citeцитирано journalсписание|last=Barratt|first=Nick|authorlink=Nick Barratt|date=9 Septemberсептември 2006|title= Family Detective: An investigation into our hidden histories. This week: actor Jude Law|journal=[[Daily Telegraph]]|location=London|page=16}}</ref><ref>{{Цитирана книга |title=[[Who's Who]] |year=2006 |page=1307 |publisher=[[A & C Black]] |location=London, England |accessdate=2009-08-03}}</ref>
 
Својата актерска кариера ја започнал во [[Национален младински музички театар|Националниот музички младински театар]] во [[1987]] година и својата прва филмска улога ја добил во [[1989]] година. По настапувањето во филмовите режирани од [[Ендру Никол]], [[Клинт Иствуд]] и [[Дејвид Кроненберг]], тој бил номиниран за оскар за најдобра споредна машка улога во [[1999]] година за улогата во филмнот [[Талентираниот Господин Рипли]]. Во [[2000]] година тој ја добил и наградата за најдобра машка споредна улога на ''Британската Академија''. Во [[2006]] година тој бил еден од најпрофитабилните филмски ѕвезди.<ref name="chinadaily.com.cn">[http://www.chinadaily.com.cn/entertainment/2006-04/10/content_564548.htm "Tom Cruise and Hanks Top New Power List"], ''[[World Entertainment News Network]]'', 10 Aprilаприл 2006.</ref>
 
== Наводи ==
941.847

уредувања