Разлика помеѓу преработките на „Џеј-Зи“

Додадени 14 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Референци -> Наводи
с (Бот Додава: ca:Jay Z)
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
}}
 
'''Shawn Corey Carter''' попознат како '''Џеј-Зи''' ('''Jay-Z''') ([[Њу Јорк]], 4 декември, 1969<ref name="Jay-Z Celebrates Birthday with Beyoncé in Paris">Mikelbank, Peter. http://www.people.com/people/article/0,,20164322,00.html [[People Magazine]] article, December 5 декември, 2007, retrieved October 31 октомври, 2009.</ref>) е [[САД|американски]] рапер, основач и претседател на дискографските куќи ''Roc-A-Fella'' и ''Def-Jam''. Тој е и ко-сопственик на клубот Њујорк 40/40 и [[НБА]]. Џеј-Зи е еден од најуспешните рапери на 1990-тите и беше изгласан за еден од најдобрите светски рапери во глобала<ref name="mtv greatest">[http://www.mtv.com/bands/h/hip_hop_week/2006/emcees/index11.jhtml The Greatest MCs of All Time] ''MTV''. Retrieved on 2006-12-26</ref> having a net worth of over $150 million<!--SOURCE SAYS $150 MILLION, DO NOT CHANGE THE AMMOUNT UNLESS A NEWER SOURCE STATES HIS CURRENT WORTH-->,<ref>{{cite news|url=http://www.forbes.com/2009/05/06/richest-black-americans-busienss-billionaires-richest-black-americans_slide_18.html|title=The Wealthiest Black Americans|date=May 6 мај, 2009|first=Matthew|last=Miller=|publisher=Forbes.com|accessdate=2009-09-24}}</ref>. До денес, тој има објавено десет албуми, а се потпишува и како автор на многу светски хитови. Џеј-Зи е исто така еден соработник за многу млади групи.
 
Џеј-Зи долго време беше во врска со познатата Р&Б пејачка [[Бијонсе Ноулс]]. Во 2006, беа додадени на списокот на 100 највлијателни парови во светот. Во 2008 година, тие се венчаа на кровот од неговата зграда во Њу Јорк.
* 2009. Blueprint 3
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања